Návrhy obývacích pokojů, obývací pokoje fotogalerie, obývací sestavy ...

Jak si příjemně zařídit obývací pokoj pro opravdovou radost z bydlení? Současný obývací pokoj je bytový prostor, v kterém trávíme nejvíce času a je místem, kde se opravdu žije. Multifunkční obývací pokoj slouží pro posezení s přáteli, schází se zde rodina, nebo hrají děti a v neposlední řadě zde můžeme mít i pracovní zákoutí. Při vybavování obývacího pokoje bychom tedy měli skloubit jeho praktické využití i reprezentativní úlohu.

Obývací pokoj je také odrazem naší osobnosti a vypovídá o našem životním stylu, vkusu, zájmech apod. Při zařizování obývacího pokoje se určitě vyplatí si nechat poradit od odborníků. Odborně navrhnuté obývací pokoje dodržují jednotný styl v rámci celého bytového prostoru, disponují vhodnou kombinací barev a praktickým nábytkem na míru. Na Vás pak zůstane obývací pokoj pouze doplnit vhodnými doplňky podle vkusu a tzv. zabydlet.

Tajemství barev pro harmonické obývací pokoje

Barvy mají neobyčejné schopnosti jak vylepšit bytový prostor pomocí barevných kombinací. Barvy nám tak umožňují obývací pokoj značně vylepšit, oživit i zároveň zútulnit. Jednotlivé části obývacího pokoje můžeme odlišit pomocí barev podle jejich využití, ale zároveň musí vytvořit harmonický obývací celek.

Schopnosti barev v interiéru obývacího pokoje

  • Bílá je základní a neutrální barva, vhodná pro každou kombinaci.
  • Červená vzbuzuje agresivitu, opticky zmenšuje prostor. Má však i pozitivní schopnosti: povzbuzuje, je odvážná, inspirativní, vytváří útulné prostředí.
  • Fialová je symbolem pro reprezentativní obývací pokoje, její světlejší odstíny působí čerstvě a svěže.
  • Modrá barva asociuje oblohu a moře, proto působí vzdušně. Opticky však zmenšuje prostor a její tmavší odstíny působí studeně.
  • Oranžová je velmi oblíbenou barvou pro obývací pokoje. Působí vesele, optimisticky a přispívá k dobré náladě.
  • Zelená je barva naděje, harmonie a růstu, působí uklidňujícím dojmem.
  • Žlutá je barvou slunce, proto osvěžuje a zlepšuje náladu.

Osvětlení obývacího pokoje

Obývací pokoj nemůže být bez vhodného nasvícení dokonalý. Správné osvětlení je velmi důležité pro vytvoření příjemné atmosféry, pro zábavu nebo odpočinek i pro optimální pracovní podmínky. Nevhodně zvolené osvětlení člověka utlumuje a snižuje jeho pracovní výkonnost. Při výběru osvětlení pro Váš obývací pokoj je proto důležité skloubit nejen designové či estetické požadavky, ale zároveň i světelné parametry osvětlení.

Obývací pokoj je osvětlený denním světlem, které je samozřejmě nezastupitelné a dále umělým světlem. V případě, že využíváme denní a umělé světlo současně jde o sdružené osvětlení. Před vlastním výběrem osvětlení je proto potřeba posoudit jaký je rozdíl mezi denní a umělou složkou světla v obývacím pokoji. Jednotlivé části obývacího pokoje můžeme osvětlovat různými svítidly podle účelu daného prostoru. Vhodná volba svítidel a barev tak dokáže opravdové zázraky.

Praktické rady pro návrhy obývacích pokojů

Jak ušetřit prostor a zachovat stylový ráz Vašeho obývacího pokoje?

Určitě hodně prostoru ušetříte náhradou velkého jídelního stolu za praktický pult. Menší obývací pokoje vyžadují i méně nábytku, proto je vhodné nevyužívat obývací pokoj pro ukládání věcí a přesunout ukládací funkci do jiných částí bytu. Velmi vhodné jsou například vestavěné skříně na míru.

U opravdu malých obývacích pokojů ušetříte prostor nahrazením klasických dveří jejich posuvnou variantou. Pracovní část obývacího pokoje je možné opticky oddělit, např. knihovnou pro zajištění soukromí  nebo pro oddělení méně reprezentativní části obývacího pokoje.

Ideálním řešením obývací sestavy je nábytek na míru. Individuální řešení nábytku je velmi praktické a zároveň reprezentativní. Nábytek na míru dokáže plně zohlednit všechny Vaše požadavky na využití obývacího pokoje. Přitom cena za nábytek na míru je dnes již prakticky stejná jako u sériově vyráběného nábytku.

Obývací sestavy a vestavěné skříně na míru

Součástí obývací sestavy mohou být také vestavěné skříně na míru.

Mezi hlavní výhody vestavěné skříně na míru patří maximální využití prostoru, úspora místa v bytě, lepší přehlednost a nalezitelnost věcí. V případě varianty vestavěné skříně na míru s posuvnými dveřmi pak uspoříme další místo.

Předností vestavěné skříně na míru je individuální výroba všech částí podle našeho výběru materiálů. Můžeme tak vhodně zkombinovat interiér obývacího pokoje s korpusem a dveřní výplní vestavěné skříně. Velmi praktické jsou různé doplňky pro vnitřní vybavení vestavěné skříně jako jsou například: výsuvné police, kalhotovníky, kravatníky, věšáky, závěsné koše, sklápěcí tyče, vyklápěcí botníky a další.